ABC wybierania blatów kuchennych – na co zwrócić uwagę?

ABC wybierania blatów kuchennych – na co zwrócić uwagę?

Blat kuchenny to wyjątkowo ważne miejsce w kuchni służące do przygotowywania posiłków. Jego wybór to tak naprawdę decyzja na lata, dlatego trzeba ją bardzo uważnie przemyśleć. Co koniecznie wziąć pod uwagę? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Materiał wykonania

Wiele osób skupia się przede wszystkim na tym, aby blat kuchenny był piękny i dobrze współgrał z meblami. Jest to jednak zdecydowanie za mało. Gotowanie wiąże się bowiem z ryzykiem zabrudzeń, działaniem wysokich temperatur oraz możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego też tak istotne znaczenie ma wytrzymałość blatów, czyli ich odporność na wymienione wcześniej destrukcyjne czynniki. Świetnie sprawdzają się tutaj kamienne blaty, zwłaszcza granitowe, które cechują się np. powolnym nagrzewaniem, dzięki czemu z powodzeniem można używać ich w kuchni.

Doskonałą wytrzymałością cechuje się również spiek kwarcowy. Materiał ten jest odporny na mechaniczne uszkodzenia, przez co naprawdę trudno go uszkodzić. Dodatkowo świetnie się prezentuje. Spiek kwarcowy Dekton Kielce to również domena naszej działalności, dlatego też serdecznie zachęcamy do sprawdzenia oferty w tym zakresie.

Dopasowanie stylistyczne do kuchni

Ważnym aspektem jest też to, aby blat dobrze pasował do mebli kuchennych. Tutaj jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni będę preferować spójne zestawienia kolorystyczne, inni zaś kontrast. W przypadku ostatniego wyboru warto jednak pamiętać, że zbyt wiele wyrazistych i różnych kolorów w pomieszczeniu to ryzyko niespójnego efektu, który może wręcz razić.

Wysokość blatu

Nawet najpiękniejszy i najwytrzymalszy blat może okazać się złym wyborem, jeśli będzie ulokowany na nieodpowiedniej wysokości. Jeśli chodzi o średnią, to najczęściej jest to 85-86 cm. Jeśli jednak domownicy są wyżsi, parametr powinien być odpowiednio dopasowany.

Jak doskonale widać, wybór blatu kuchennego to niełatwa decyzja. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, a także szukasz wytrzymałego i pięknego wariantu z kamienia,  to koniecznie sięgnij po naszą ofertę.

ABC wybierania blatów kuchennych – na co zwrócić uwagę?
Przewiń do góry