Jak działa cięcie wodą?

Jak działa cięcie wodą?

Istnieją na świecie technologie, dzięki którym można przeciąć nawet najbardziej twarde materiały. Obok bardzo znanego cięcia za pomocą lasera, należy do nich niewątpliwie cięcie wodą. Dowiedz się, na czym polega.

Waterjet – sposób na najtwardszych zawodników

Strumień wodny, cięcie wodą czy waterjet – to różne określenia stosowane jako określenie sposobu, w który przecina się metale, kamienie czy ceramikę za pomocą strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem oraz przy dużej prędkości.

Ta upowszechniona masowa technologia na przełomie lat 70. i 80. XX wieku technologia sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu: przy produkcji maszyn, w szeroko rozumianej budowlance, lotnictwie,  motoryzacji, meblarstwie czy przemyśle spożywczym. Liczba branż rośnie i w zasadzie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o praktyczne wykorzystanie tej technologii. Jedną z jej największych zalet jest wysoka precyzja i fakt, że nie generuje uszkodzeń, dlatego świetnie nadaje się do cięcia precyzyjnego.

W zależności od rodzaju ciętego materiału w ramach procesu cięcia wodą stosuje się samą wodę lub wodę zmieszaną z substancją ścierną.

Na tej technologii opartych jest wiele urządzeń takich jak m.in. wycinarki wodne czy pompy ciśnieniowe.

Technologię waterjet na terenie województwa świętokrzyskiego oferuje Dombud – uznany producent wyrobów z kamienia. Zapraszamy do skorzystania z usługi precyzyjnego cięcia wodą bez deformacji i ubytków (przy założeniu, że nie ma wad produkcyjnych wyjściowych materiałów), w oparciu o dostarczone przez klienta rysunki zarówno twardych, jak i miękkich materiałów. Oferujemy cięcie m.in. kamienia naturalnego, stali nierdzewnej, drewna i ceramiki. Zachęcamy do kontaktu, nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

Jak działa cięcie wodą?
Przewiń do góry