Jakiej wysokości powinien być blat kuchenny?

Jakiej wysokości powinien być blat kuchenny?

Wybór blatu kuchennego to nie tylko kwestia praktycznego w użyciu materiału oraz piękna. Jak się bowiem okazuje, absolutnie kluczowe znaczenie ma również wysokość blatu. Jaka powinna ona być w praktyce oraz dlaczego jest to tak istotne? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Dlaczego wysokość blatu odgrywa tak istotną rolę?

W kuchni wygoda pracy jest szczególnie istotna. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z nich bez wątpienia jest właśnie wysokość blatu. Oddziałuje ona bezpośrednio na pozycję ciała podczas gotowania, krojenia, mieszania oraz innych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Jeśli bowiem nie będzie optymalna, to gotowanie nie tylko okaże się nieprzyjemne, co wręcz szkodliwe dla ciała.

Wysokość blatu kuchennego, czyli to nie takie łatwe

Tak naprawdę nie ma jednego, optymalnego parametru idealnego dla wszystkich. Wiele bowiem zależy od wzrostu domowników tak, aby przygotowywanie posiłków było jak najbardziej wygodne. Standardowy wariant to wysokość od 85 do 86 cm od podłogi i jest ona dedykowana dla osób o średnim wzroście do 165 cm. W sprzedaży oraz na specjalne zamówienie dostępne są jednak również warianty wyższe, nawet do 95 cm. Będą one idealne dla osób o wzroście około 180 cm, które dzięki temu podczas gotowania będą mogły przybrać zdecydowanie wygodniejszą pozycję, zdrowszą dla organizmu.

Blat idealny – jak sprawdzić jego wysokość?

Wiemy już, że zakres wysokości jest szeroki. Co więc zrobić, aby sprawdzić, ile powinien mieć on optymalnie? Najlepiej stanąć tuż przy szafce oraz zgiąć ręce w łokciach. Następnie wystarczy odjąć od tej wysokości od 10 do 15 cm, co pozwoli uzyskać wysokość idealnego blatu kuchennego. Jeśli właśnie takiego szukasz, to proponujemy Ci blaty kuchenne Busko-Zdrój, które dostępne są w szerokiej gamie odcieni.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką wysokość powinien mieć blat kuchenny. Są jednak jednoznaczne wskazówki, które pomagają w jego wyborze. Chętnie podzielimy się również dodatkowymi informacjami w tym zakresie.

Jakiej wysokości powinien być blat kuchenny?
Przewiń do góry