Rola parapetów w aranżacji wnętrz

Rola parapetów w aranżacji wnętrz

Jeszcze do niedawna parapety traktowane były wyłącznie jako niezbędny, ale niekoniecznie istotny dla estetyki aranżacji element wyposażenia wnętrza. Dziś już wiadomo, że praktyczne funkcje parapetów to nie wszystko. Okazuje się, że ich rola bywa znacząca m.in. dla wyglądu okna. Co ważne, wybór materiału, ale i kształtu parapetów nie jest też bez znaczenia dla walorów estetycznych całego pomieszczenia.

Jak parapety wpływają na charakter wnętrza?

Parapety co do zasady są dodatkiem, który powinien podkreślać konkretny charakter aranżacji. Zwykle nie traktuje się ich jako głównych akcentów, na których bazuje wystrój wnętrza. Te elementy raczej stanowią dopełnienie całości, które harmonizuje z przewodnią stylistyką i kolorystyką. Niemniej w dużej mierze to właśnie one odpowiadają za utrzymanie spójności aranżacyjnej.

Przy obecnej modzie na brak firan parapety są doskonale wyeksponowane. Nie mogą zatem odstawać od pozostałych elementów wyposażenia. Ponadto podkreślają przy tym estetykę okien i służą do ich stylizacji. Pełnią funkcje półek na kwiaty doniczkowe oraz drobne dekoracje, takie jak wazony, świeczniki czy książki. W pewnym stopniu mogą więc kreować przytulność wnętrza lub wręcz przeciwnie podkreślać jego minimalizm.

Jaki materiał wybrać na parapety?

Wśród najpopularniejszych materiałów na parapety wymienia się drewno, PCV oraz kamień naturalny. Wybór surowca zależy od indywidualnych upodobań oraz stylu, w jakim ma zostać urządzone wnętrze. Przykładowo oferowane przez nas w Kielcach parapety kamienne świetnie pasują do wnętrz nowoczesnych. Parapety drewniane są domeną wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, prowansalskim, skandynawskim lub boho. Parapety PCV są z kolei najbardziej uniwersalne. Ich popularność często jest jednak wynikiem przystępności cenowej.

Rola parapetów w aranżacji wnętrz
Przewiń do góry